Nivelizácia podlahy

Nivelizácia podlahy


Nivelizácia podlahy predstavuje vyrovnanie podlahy pomocou nivelizačnej stierky. Cieľom je vyrovnať akékoľvek nedokonalosti, ktoré sa nachádzajú na podklade – a tým ho pripraviť na pokládku podlahy.

Nivelizácia podlahy je teda nevyhnutnosťou v prípade, ak sa na povrchu nachádzajú praskliny, diery, vypukliny či iné nerovnosti.

Výhody nivelizácie podlahy:

Nivelizácia podlahy prispeje k tomu, aby sa podlahová krytina zbytočne nepoškodila počas pokládky. Bez ohľadu na to, či ide o pokládku laminátovej, drevenej, vinylovej, kompozitnej či plávajúcej podlahy.

Nivelizácia podlahy eliminuje prenikanie vzduchových bubliniek, ktoré zvyknú stúpať z podkladu.

Ochráni podklad pred vlhkosťou a obmedzí rýchle nasiaknutie zámesovej vody do pokladu.Výborne spevní podklad a prispeje k lepšej priľnavosti ostatných vrstiev.

V prípade pokládky lepením pomáha nivelizácia podlahy pri efektívnejšom nanášaní lepidla.

Pokládka plávajúcej podlahy krok za krokom

Nivelizácia podlahy - 1

Pokládka plávajúcej podahy začína zhodnotením povrchu. Musí byť dokonale rovný (maximálna možná nerovnosť pokladu je stanovená výrobcom, napríklad 1,5 mm na dva metre dĺžky). Ak je podklad nerovný, je nevyhnutné jeho zarovnanie, zvyčajne samonivelačnou stierkou.

Nivelizácia podlahy - 2

Pokládka plávajúcej podlahy si žiada nielen rovný, ale aj vyčistený a suchý povrch. Teda žiadna špina, rozliate tekutiny, plesne, staré kusy prilepenej podlahy a pod.

Nivelizácia podlahy - 3

Ak je pokládka plávajúcej podlahy realizovaná na dlažbu alebo betón, nevyhnutnosťou je izolácia. Zvykneme používať fóliu proti prenikaniu vlhkosti, na ktorú uložíme aj špeciálnu tepelno-izolačnú vrstvu (technický korok a pod.). Má dvojakú úlohu – izoluje podlahu proti vlhkosti a v niektorých prípadoch nahrádza aj zarovnanie plochy. Až po vykonaní týchto opatrení môže začať pokládka plávajúcej podlahy.

nivelizovanie poidlahy
nivelizovaná podlaha
Nivelizácia podlahy - 4

Prvým radom zvyčajne dorovnávame nerovnosti múru – myslíme aj na zachovanie aspoň 8 mm dilatačnej škáry. Jej šírku si poisťujeme klinmi. Následne pokračujeme v pokládke. Na konci každého radu lamelu odrežeme a zvyšným kusom (samozrejme, musí mať dostatočnú veľkosť) začneme nový rad.

Nivelizácia podlahy - 5

Veľkú pozornosť venujeme presnému spojeniu lamiel, ktoré do seba dokonale zapadnú. Takýmto spôsobom postupujeme, až kým nemáme zaplnený celý podlahový priestor.

Nivelizácia podlahy - 6

Dôležitý je posledný rad lamiel. Zvyčajne je potrebné všetky lamely dodatočne upravovať vzhľadom na rozmery pokládkového priestoru.

Dodáme, že nivelizačná stierka je ideálnym podkladom pre akýkoľvek typ podlahy. Je vhodná nielen pre obytné priestory, ale aj tzv. náročnejšie miestnosti ako je kúpeľňa alebo kuchyňa.

Údržba a inštalácia podláh – Ponúkame široký rozsah špecializovaných služieb pre vaše podlahy, vrátane:

  • Brúsenie a renovácia drevenej podlahy – Obnovíme krásu a dlhovekosť vašich drevených podláh. Detaily služby nájdete tu.
  • Oprava laminátovej, vinylovej alebo plávajúcej podlahy – Rýchle a efektívne riešenia pre všetky typy poškodení. Pre viac informácií kliknite tu.
  • Čistenie drevenej terasy – Profesionálne čistenie, ktoré vráti vašej terase jej pôvodný lesk. Zistite viac tu.
  • Kartáčovanie drevených parkiet a podlahy – Zvýraznite prirodzenú textúru a zlepšite odolnosť vašej drevenej podlahy. Ďalšie informácie nájdete tu.
  • Pokladanie kobercov – Profesionálna inštalácia kobercov pre komfort a štýl vašich priestorov. Viac o tejto službe nájdete tu.

Tento rozšírený zoznam služieb poskytuje komplexnú starostlivosť a údržbu podláh, čím napomáha dlhodobej udržateľnosti a estetickej hodnote vašich priestorov.

Experti na renováciu podláh

V Roman mont garantujeme,že vaša podlaha bude nielen krásna, ale aj funkčná a trvácna.

Kontaktujte nás

Radi si vypočujeme vašu predstavu a požiadavky, na základe ktorých vám pripravíme bezplatnú cenovú ponuku. Veríme, že spoločne vytvoríme podlahu vašich snov, po ktorej bude doslova radosť chodiť.