Pokládka laminátovej podlahy

Pokládka laminátovej podlahy


Pokládka laminátovej podlahy predstavuje jednu z najobľúbenejších a najefektívnejších metód, ako oživiť interiér vášho domova či kancelárie.

Laminátové podlahy sú totiž známe svojou vysokou mierou zaťažiteľnosti a nenáročnou údržbou. Navyše, na trhu sú dostupné laminátové podlahy v mnohých dizajnových variáciách. Keď už ste si vybrali želaný motív, ďalším krokom je pokládka laminátovej podlahy. Ochotne vám s ňou pomôžeme.

Ako prebieha pokládka laminátovej podlahy?

Mnohí zabúdajú, že pred samotnou pokládkou je dobré nechať laminátovú podlahu aklimatizovať sa. Dosky preto nevybaľuje. Nechajte ich aspoň 2 dni v horizontálnej polohe v danej miestnosti, v ktorej je aspoň 18 stupňov Celzia.

Pokládka laminátovej podlahy si vyžaduje pevný a suchý povrch, ktorý je zbavený akejkoľvek špiny, znečistenia či zvyškov starých podláh. Na tomto si dávame veľmi záležať. Nerovný podklad totiž môže viesť k popraskaniu či skrúteniu laminátových dosiek alebo dokonca k zlomeniu spoja pero-drážka.

Po vyrovnaní podkladu (tmel, nivelaná hmota a podobné materiály) sa pustíme do práce. Najprv uložíme parotesnú zábranu, ktorá slúži na ochranu proti vlhkosti. Určite odporúčame aj penovú PE fóliu, korok alebo iný materiál, ktorý prispieva k izolácií hluku.

Veľkú pozornosť venujeme uloženiu prvého radu laminátu pozdĺž steny. Laminátové dosky štandardne kladieme súbežne s dopadom svetla. Taktiež nezabúdame na dilatačné kliny, ktoré sa postarajú o udržiavanie odstupov laminátových dosiek od steny. Dilatačné škáry sú zvyčajne široké 10 – 15 mm. (Laminátové podlahy totiž – podobne ako drevené či vinylové – pracujú, teda vplyvom rozličných teplôt dochádza k ich skracovaniu alebo rozťahovaniu).

laminátová podlaha
podlaha z laminátu

Laminátové dosky postupne zacvakujeme z ich čelnej strany do seba. Zaisťujeme ich pomocou kladiva a dreveného dorážača. Dosky zaklepávame do seba najprv pozdĺžne a potom priečne. Dávame veľký pozor, aby pri zaklepávaní dosiek k sebe nevznikali špáry. Pretože aj najmenšie nerovnosti sa prenesú na ďalšie laminátové dosky.

Takto prebieha pokládka laminátovej podlahy až do momentu, kým neostane posledný rad. Pri ňom zvyčajne musíme narezávať laminátové dosky kotúčovou alebo priamočiarou pílou či rezačkou laminátu. Dosky na koncoch jednotlivých radov je zvyčajne potrené skrátiť. Odrezané kusy samozrejme nevyhadzujeme. Začíname ním ďalšie rady. Aby sme zachovali estetiku aj stabilitu podlahy, tak sa vždy uistíme, že skrátený kus má aspoň 40 cm dĺžku.

Pokládka laminátovej podlahy zahŕňa aj tzv. kritické miesta ako sú zárubne dverí či rúry okolo radiátorov. Zakaždým precízne upravíme laminátové dosky tak, aby perfektne priliehali k zárubni či rúrkam a nekazili celkový dojem z podlahy.

Pokládka Posledným krokom je montáž soklových a prechodových líšt.

Pokládka podláh – Ponúkame široký rozsah služieb v oblasti pokládky podláh, vrátane:

  • Plávajúce podlahy – Ideálne riešenie pre rýchlu a efektívnu inštaláciu. Viac informácií nájdete tu.
  • Kompozitné podlahy – Vynikajúca voľba pre trvácnosť a estetiku. Pre viac detailov kliknite tu.
  • Drevené podlahy – Klasická voľba, ktorá pridáva teplo a charakter každému interiéru. Ďalšie podrobnosti nájdete tu.
  • Vinylové podlahy – Odolné a ľahko udržiavateľné, ideálne pre komerčné aj obytné priestory. Zistite viac tu.
Experti na renováciu podláh

V Roman mont garantujeme,že vaša podlaha bude nielen krásna, ale aj funkčná a trvácna.

Kontaktujte nás

Radi si vypočujeme vašu predstavu a požiadavky, na základe ktorých vám pripravíme bezplatnú cenovú ponuku. Veríme, že spoločne vytvoríme podlahu vašich snov, po ktorej bude doslova radosť chodiť.